STMicroelectronics STB25NM50N-1
Model
STB25NM50N-1
Datasheet
STB25NM50N-1 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 22A I2PAK
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package I2PAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 550V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1480pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Part Number STB20N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 10A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 192W (Tc)