STMicroelectronics STB24N65M2
Model
STB24N65M2
Datasheet
STB24N65M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 16A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 374
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 750µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.65mOhm @ 55A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 180W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package Power56
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 285nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 22610pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Ta), 423A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V