STMicroelectronics STB21NK50Z
Model
STB21NK50Z
Datasheet
STB21NK50Z PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 17A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 94nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2740pF @ 50V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB30N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 115mOhm @ 13.5A, 10V