STMicroelectronics STB20NM60T4
Model
STB20NM60T4
Datasheet
STB20NM60T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series Automotive, AEC-Q101, DeepGATE™, STripFET™ VI
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8mOhm @ 60A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 340nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17930pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP360
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA