STMicroelectronics STB20NM50T4
Model
STB20NM50T4
Datasheet
STB20NM50T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 550V 20A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 970
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 80A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 310W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263AB
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA