STMicroelectronics STB20NM50FDT4
Model
STB20NM50FDT4
Datasheet
STB20NM50FDT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 20A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 8.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1950pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V