STMicroelectronics STB20NM50-1
Model
STB20NM50-1
Datasheet
STB20NM50-1 PDF
Description
MOSFET N-CH 550V 20A I2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 10.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400pF @ 50V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V