STMicroelectronics STB20N60M2-EP
Model
STB20N60M2-EP
Datasheet
STB20N60M2-EP PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 13A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 461pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
Vgs(th) (Max) @ Id 4.1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 950mOhm @ 1A, 10V
Power Dissipation (Max) 56.5W (Tc)
Series aMOS5™
Supplier Device Package TO-251A
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700V