STMicroelectronics STB200NF03T4
Model
STB200NF03T4
Datasheet
STB200NF03T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 4
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 8.2A, 10V
Series CoolMOS™ P7
Power Dissipation (Max) 111W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-VSON-4
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1544pF @ 400V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-PowerTSFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 410µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)