STMicroelectronics STB200N6F3
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STB200N6F3
Datasheet
STB200N6F3 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 292
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-PowerSFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 80A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 500W (Tj)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-HPSOF
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5805pF @ 75V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 169A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V