STMicroelectronics STB19NM65N
Model
STB19NM65N
Datasheet
STB19NM65N PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 15.5A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 776
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.4W (Ta), 165W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4200pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Ta), 132A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V