STMicroelectronics STB18NF30
Model
STB18NF30
Datasheet
STB18NF30 PDF
Description
MOSFET N-CH 330V 18A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 162
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.6A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1935pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V