STMicroelectronics STB160N75F3
Model
STB160N75F3
Datasheet
STB160N75F3 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 150
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB24N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 8A, 10V