STMicroelectronics STB150NF04
Model
STB150NF04
Datasheet
STB150NF04 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 80A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1894
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4050pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB85N
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110nC @ 5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V