STMicroelectronics STB14NM50N
Model
STB14NM50N
Datasheet
STB14NM50N PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 12A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 684
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 6.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220FM
Packaging Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)