STMicroelectronics STB14NK50ZT4
Model
STB14NK50ZT4
Datasheet
STB14NK50ZT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 14A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 72
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 12.5A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 250W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263AB)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75nC @ 15V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 330V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2010pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Part Status Last Time Buy
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA