STMicroelectronics STB13NK60ZT4
Model
STB13NK60ZT4
Datasheet
STB13NK60ZT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 13A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 969
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 11A, 10V
Series E
Power Dissipation (Max) 227W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 86nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1920pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)