STMicroelectronics STB11NM80T4
Model
STB11NM80T4
Datasheet
STB11NM80T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 11A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263 (IXTA)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37.5nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1020pF @ 25V
FET Feature Depletion Mode
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5Ohm @ 1.5A, 0V
Series -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)