STMicroelectronics STB11NM60T4
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STB11NM60T4
Datasheet
STB11NM60T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 11A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 670pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP12
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 4.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35nC @ 10V