STMicroelectronics STB10NK60Z-1
Model
STB10NK60Z-1
Datasheet
STB10NK60Z-1 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 10A I2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 4A, 10V
Series U-MOSIV
Power Dissipation (Max) 18W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220SIS
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.9nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 530pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V