STMicroelectronics STB10N65K3
Model
STB10N65K3
Datasheet
STB10N65K3 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 10A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 951
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 6.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 184W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1050pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA