STMicroelectronics STB10N60M2
Model
STB10N60M2
Datasheet
STB10N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 7.5A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STFILE
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6Ohm @ 2.2A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package I2PAKFP (TO-281)
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 525V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 340pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V