STMicroelectronics STB10LN80K5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STB10LN80K5
Datasheet
STB10LN80K5 PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 800V 8A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 750pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 4.5A, 10V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 98W (Tc)