STMicroelectronics STB100N6F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STB100N6F7
Datasheet
STB100N6F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 100A F7 D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10144pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 49A (Ta), 319A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.9mOhm @ 30A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.84W (Ta), 161W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 139nC @ 10V