STMicroelectronics STB100N10F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STB100N10F7
Datasheet
STB100N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 70
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 690mOhm @ 3.65A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, QFET®
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 90W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263AB)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 770pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Tc)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)