STMicroelectronics SCT30N120
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
SCT30N120
Datasheet
SCT30N120 PDF
Description
MOSFET N-CH 1200V 45A HIP247
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 37A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 480W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package ISOTOP®
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 290nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11600pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 51A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V