STMicroelectronics SCT20N120
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
SCT20N120
Datasheet
SCT20N120 PDF
Description
MOSFET N-CH 1200V 20A HIP247
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 37A, 10V
Series POWER MOS 8™
Power Dissipation (Max) 1040W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-264 [L]
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 290nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11600pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)