ROHM Semiconductor RUL035N02TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RUL035N02TR
Datasheet
RUL035N02TR PDF
Description
MOSFET N-CH 20V 3.5A TUMT6
Availability
IN STOCK
Stock: 1477
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 6A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 790mW (Ta), 20.2W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.5nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 476pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta), 23A (Tc)