ROHM Semiconductor RUF025N02TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RUF025N02TL
Datasheet
RUF025N02TL PDF
Description
MOSFET N-CH 20V 2.5A TUMT3
Availability
IN STOCK
Stock: 2379
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.9mOhm @ 18A, 10V
Series PowerTrench®, SyncFET™
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 46W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2820pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Ta), 42A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V