ROHM Semiconductor RTL020P02TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RTL020P02TR
Datasheet
RTL020P02TR PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 2A TUMT6
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 2mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 8A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 950mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TSMT6 (SC-95)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.2nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1810pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V