ROHM Semiconductor RTF010P02TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RTF010P02TL
Datasheet
RTF010P02TL PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 1A TUMT3
Availability
IN STOCK
Stock: 1342
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47nC @ 8V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.3A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UFBGA, WLBGA
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 1.5A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 720mW