ROHM Semiconductor RSS100N03FRATB
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RSS100N03FRATB
Datasheet
RSS100N03FRATB PDF
Description
4V DRIVE NCH MOSFET (CORRESPONDS
Availability
IN STOCK
Stock: 2070
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.2A (Tc)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 1A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 28W (Tc)