ROHM Semiconductor RSR025P03TL
Model
RSR025P03TL
Datasheet
RSR025P03TL PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 2.5A TSMT3
Availability
IN STOCK
Stock: 2689
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 800mOhm @ 2.15A, 10V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 30W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D-Pak
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.3A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V