ROHM Semiconductor RSR020P05TL
Model
RSR020P05TL
Datasheet
RSR020P05TL PDF
Description
MOSFET P-CH 45V 2A TSMT3
Availability
IN STOCK
Stock: 2465
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 817pF @ 15V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 66A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Package / Case SC-100, SOT-669
Base Part Number PSMN6R1
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 15A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 47W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13.6nC @ 10V