ROHM Semiconductor RSR020N06TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RSR020N06TL
Datasheet
RSR020N06TL PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 2A TSMT3
Availability
IN STOCK
Stock: 2381
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package U-DFN2020-6 (Type E)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23.2nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1382pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.3A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 4.4A, 10V