ROHM Semiconductor RSQ035N03TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RSQ035N03TR
Datasheet
RSQ035N03TR PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT6
Availability
IN STOCK
Stock: 8985
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case PowerPAK® ChipFET™ Single
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.6mOhm @ 10A, 4.5V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 31W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® ChipFet Single
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120nC @ 8V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4300pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V