ROHM Semiconductor RSL020P03FRATR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RSL020P03FRATR
Datasheet
RSL020P03FRATR PDF
Description
4V DRIVE PCH MOSFET (CORRESPONDS
Availability
IN STOCK
Stock: 2888
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 3.6A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package ChipFET™
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.6A (Ta)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD, Flat Lead
Vgs(th) (Max) @ Id 600mV @ 250µA