ROHM Semiconductor RQ6E085BNTCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RQ6E085BNTCR
Datasheet
RQ6E085BNTCR PDF
Description
NCH 30V 8.5A MIDDLE POWER MOSFET
Availability
IN STOCK
Stock: 1750
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 860pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 5.1A, 4.5V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 3.5W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 6-TSOP
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 8V