ROHM Semiconductor RQ6E055BNTCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RQ6E055BNTCR
Datasheet
RQ6E055BNTCR PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 5.5A TSMT
Availability
IN STOCK
Stock: 1998
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.3A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 4.5A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 5W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 6-TSOP
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000pF @ 30V