ROHM Semiconductor RQ6E045RPTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RQ6E045RPTR
Datasheet
RQ6E045RPTR PDF
Description
RQ6E045RP IS THE LOW ON - RESIST
Availability
IN STOCK
Stock: 2960
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD, Flat Lead
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 10mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 4.5A, 11V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TSMT8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2410pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V