ROHM Semiconductor RQ5H020TNTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RQ5H020TNTL
Datasheet
RQ5H020TNTL PDF
Description
RQ5H020TN IS A SMALL SIGNAL MOSF
Availability
IN STOCK
Stock: 2980
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600pF @ 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V