ROHM Semiconductor RQ3G150GNTB
Model
RQ3G150GNTB
Datasheet
RQ3G150GNTB PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 40V 39A 8HSMT
Availability
IN STOCK
Stock: 2910
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1683pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 30A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 37W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26nC @ 10V