ROHM Semiconductor RQ3E150MNTB1
Model
RQ3E150MNTB1
Datasheet
RQ3E150MNTB1 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 15A HSMT8
Availability
IN STOCK
Stock: 2365
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2230pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.6A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 10A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 900mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47nC @ 10V