ROHM Semiconductor RQ3E100ATTB
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RQ3E100ATTB
Datasheet
RQ3E100ATTB PDF
Description
RQ3E100AT IS THE HIGH RELIABILIT
Availability
IN STOCK
Stock: 2990
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45nC @ 10V
Vgs (Max) +20V, -16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2070pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® 1212-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 10A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.5W (Ta), 28W (Tc)