ROHM Semiconductor RQ1C065UNTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RQ1C065UNTR
Datasheet
RQ1C065UNTR PDF
Description
MOSFET N-CH 20V 6.5A TSMT8
Availability
IN STOCK
Stock: 2459
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3-SMD, Flat Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 1A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 800mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TUMT3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.1nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1A (Ta)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V