ROHM Semiconductor RMW150N03TB
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RMW150N03TB
Datasheet
RMW150N03TB PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 15A 8PSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 1756
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SC-74, SOT-457
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.4mOhm @ 8.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.25W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SOT-457
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32.7nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V