ROHM Semiconductor RJP020N06T100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RJP020N06T100
Datasheet
RJP020N06T100 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 2A SOT-89
Availability
IN STOCK
Stock: 2072
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 830pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SC-70-6
Vgs(th) (Max) @ Id 1.6V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 36mOhm @ 5.3A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.4W (Ta), 17.9W (Tc)