ROHM Semiconductor RHP020N06T100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RHP020N06T100
Datasheet
RHP020N06T100 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 2A SOT-89
Availability
IN STOCK
Stock: 1173
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4040pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 62A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.3mOhm @ 31.2A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 116W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57nC @ 10V