ROHM Semiconductor RF6C055BCTCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RF6C055BCTCR
Datasheet
RF6C055BCTCR PDF
Description
MOSFET P-CHANNEL 20V 5.5A TUMT6
Availability
IN STOCK
Stock: 2367
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 42mOhm @ 6.6A, 4.5V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 6-MicroFET (2x2)
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.6A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)