ROHM Semiconductor RF4E075ATTCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RF4E075ATTCR
Datasheet
RF4E075ATTCR PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 7.5A 8DFN
Availability
IN STOCK
Stock: 1909
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 950pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-96
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.1mOhm @ 7A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TSMT3
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23nC @ 10V